
Za sva dodatna pitanja, stojimo vam na raspolaganju.
Dijetolog ili nutricionista
Koja je razlika između dijetotologa (lekara subspecijaliste ishrane zdravih i bolesnih ljudi) i nutricioniste? Kada osoba osvesti da je ishrana možda dodatni uzrok problema koji ima, počinje da razmišlja o tome šta da jede i pije i tu često nastaje problem. Ukoliko odluči da potraži stručnu pomoć stručnjaka za ishranu, često ne zna ko je ta osoba u našem zdravstvenom sistemu. Pa evo pojašnjenja. Dijetoterapeuti (nekada zvani dijetolozi ili specijalisti ishrane zdravih i bolesnih ljudi) su doktori medicine (lekari), koji su završili kliničku specijalizaciju iz neke grane medicine, na primer higijenu ili internu medicinu ili pedijatriju ili opštu medicinu a potom su završili i užu specijalizaciju (subspecijalizaciju) iz oblasti ishrane zdravih i bolesnih ljudi ili iz dijetoterapije. Oni su završili na nekom državnom Medicinskom fakultetu – i osnovne i specijalističke i supspecijalističke studije. Strukovni nutricionisti dijetetičari, ranije zvani viši dijetetičari-nutricionisti i nutricionisti-dijetetičari, diplomirali su na tom smeru na državnoj Visokoj zdravstvenoj školi strukovnih studija. Lekar subspecijalista ishrane obavlja celokupni pregled pacijenta i određuje medicinsku nutritivnu terapiju za njegovo stanje ili oboljenje, a nutricionista pravi plan ishrane na osnovu indikacije koju je postavio lekar. Kako bi se postigao maksimalan rezultat medicinske nutritivne terapije, potreban je timski rad lekara dijetoterapeuta i nutricioniste.
Šte je medicina životnog stila?
Hronične nezarazne bolesti su vodeći uzrok oboljevanja i umiranja u svetu i u našoj zemlji. Medicina životnog stila je grana medicine koja pomaže pojedincima ili populaciji da usvoje i održe zdrave životne navike, koje utiču na postizanje optimalnog zdravlja. Koristi se u prevenciji, ali i lečenju hroničnih nezaraznih oboljenja. Medicina životnog stila u fokus stavlja intervencije koje se sprovode u 5 navika, a to su pravilna prehrana, redovna fizička aktivnost, kontrola stresa, spavanje i ograničavanje zloupotrebe supstanci (pušenje, alkohol, psihoaktivne supstance).
Šta podrazumeva holistički i integrativni pristup pacijentu?
Holistički pristup podrazumeva koncept koji posmatra osobu kao celinu tela, uma i duha, koja se ne može razdvojiti. Holistički pristup lečenju znači da se telo osobe, njen um, osećanja, emocije i duša posmatraju kao jedna celina koja treba da živi u harmoniji sa svojom psiho-socijalnom okolinom. Pri holističkom lečenju koriste se metode u čijim centrima se nalazi sam čovek i te metode se baziraju na pokretanju sposobnosti samolečenja. Koncept holističkog pristupa je našao široku primenu kako u prevenciji tako i u lečenju mnogih oboljenja. Integrativna medicina podržava i podstiče prirodnu sposobnost organizma za izlečenjem. Studije su dokazale dobre rezultate kada se koriste modaliteti lečenja poput dijetoterapije, redovne umerene fizičke aktivnosti, joge, meditacije, akupunkture,, suplementaciju ishrane i aromaterapiju.
Šta uključuje prvi pregled?
Prvi pregled obuhvata anamnezu (set pitanja) kojim definišemo problem i navike koje treba da promenimo. Nakon anamneze, radimo antropometrijsko merenje kojim utvrđujemo stepen uhranjenosti. Nakon toga pravimo individualan plan menjanja navika. Pacijent dobija individualan Plan ishrane sa Dnevnikom životnih navika, koji treba da popunjava do kontrola. Prva kontrola je za dve nedelje od početka primene Plana ishrane, potom su kontrole na mesečnom nivou.
Šta uključuje kontrolni pregled?
Na kontrolnim pregledima pratimo napredak dijetoterapije i promene životnih navika osobe. U zavisnosti od rezultata, radimo korekcije plana lečenja.
Poslednje novosti
- Andrijana Zuber
- 0 Comments
Eterična ulja u službi zdravlja žene
Svaka oblast našeg života povezana je sa svim ostalim oblastima. Ako naše emotivno telo ne funkcioniše kako treba, to može jako uticati i na fizičko zdravlje. Može uticati i na odnose sa drugima ali i našu produktivnost na poslu. Jer, optimalno zdravlje je rezultat našeg zdravlja na fizičkom, mentalnom, emotivnom ali i duhovnom nivou. Eterična […]
- Andrijana Zuber
- 0 Comments
Kako smanjiti unos šećera u ishrani
Do nedavno se smatralo da su masnoće loše za zdravlje ljudi, pa su se maslac, jaje, slanina i slične namirnice isključivale iz ishrane. Međutim, brojna istraživanja su pokazala da su ovakvi stavovi pogrešni.
- Andrijana Zuber
- 0 Comments
7 navika važnih za zdravlje žene
Naš put Zamislite da se svaka od nas nađe na raskrsnici dva puta: jednog širokog, dobro utabanog, preglednog i drugog uskog, nepreglednog, kojim se ređe ide. Koji put će svaka od nas odabrati? Na žalost, mnoge se odlučuju za lakši, poznati put, koji se može posmatrati kao naša zona komfora. Rezultat je savremenog, brzog načina […]
- Andrijana Zuber
- 0 Comments
Wellness u službi zdravlja žene
Kada ukucamo na neki pretraživač reč wellness, pojavi se neverovatan broj od preko 3 milijarde rezultata. Može se slobodno reći da je wellness industrija postala najbrže rastuća industrija današnjice. To je razumljivo, obzirom da skoro svako želi da se oseća bolje i zdravije ili da izgleda lepše. Reč Wellness je nastala od reči wellbeing i […]
- Andrijana Zuber
- 0 Comments
Proaktivnim stilom života do optimalnog zdravlja
Imamo informacije na klik o zdravlju, faktorima koji utiču na zdravlje, mogućim rešenjima zdravstvenih problema. Dr Google je najzaposleniji doktor na planeti. Realnost pokazuje da je i pored postojanja savremenih dijagnostičkih metoda I terapijskih mogućnosti, problem na temu zdravlja ogroman, kako u svetu tako i kod nas. Potrebno je ovom problemu prići sa neke druge […]
- Andrijana Zuber
- 0 Comments
Šta znači biti zdrava
Šta znači biti zdrava? Pitanje koje vam danas postavljamo. Živimo u vremenu kada svaka od nas u svom okruženju ima makar jednu osobu narušenog zdravlja. Zdravlje je naša najvrednija životna vrednost. Trebalo bi da je tako. Ali, često o tome ni ne razmišljamo. Preplavljeni smo informacijama, manjkom vremena, viškom obaveza. U svemu tome često ne […]
- Andrijana Zuber
- 0 Comments
Nutrigenetika u službi našeg zdravlja
Danas su nam dostupni testovi kojima možemo dokazati da nismo svi isti u pogledu uticaja hrane, fizičke aktivnosti pa i suplementacije na naš organizam. Ovi testovi nam, između ostalog, pokazuju način na koji naš organizam apsorbuje i iskorišćava određene hranljive materije. Kada to znamo, onda praktično možemo birati namirnice za maksimalan pozitivan uticaj na naš […]
- Andrijana Zuber
- 0 Comments
Koje nepravilne navike utiču na zdravlje žene
Sve više žena ima zdravstvene probleme kao što su: poremećaji menstrualnog ciklusa, sindrom policističnih jajnika, insulinska rezistencija, smanjena funkcija štitne žlezde, problemi sa fertilitetom, gojaznost, autoimuna oboljenja, gastrointestinalna oboljenja. U porastu su i oboljenja kadriovaskularnog i cerebrovaskularnog sistema, tako da infarkt miokarda i moždani udar sada više ne zaobilaze lepši pol.
- admin
- 0 Comments
Sve što treba da znate o insulinskoj rezistenciji
Insulinska rezistencija je metabolički poremećaj, koji svakim danom postaje sve veći zdravstveni problem. Javlja se kako kod žena, tako i kod muškaraca a isto tako i kod dece.
- admin
- 0 Comments
Zdrav kolektiv stvara jaku kompaniju
Stabilnom poslovanju u XXI veku doprinosi sposobnost menadžmenta firme da kreira produktivne, kompaktne, posvećene timove koji će svu svoju kreativnu energiju stalno usmeravati ka rastu i razvoju kompanije.